Choroby cywilizacyjne związane są z rozwojem cywilizacji, wiele z nich swą przyczynę upatruje w złych nawykach żywieniowych i siedzącym trybie życia. Do tego dochodzi zanieczyszczona gleba, woda, powietrze oraz produkcja wysoko przetworzonej żywności. Jemy szybko, w pędzie, często gotowe posiłki pełne chemii, sztucznych konserwantów, wypchane po brzegi cukrem i litrami tłuszczu. Taki styl życia nie może być obojętny dla zdrowia człowieka. Doprowadza do różnego rodzaju schorzeń, które mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Choroby cywilizacyjne – przykłady

Na liście chorób cywilizacyjnych znajdą się nowotwory, które w samej Polsce są przyczyną ok. 100 tysięcy zgonów rocznie. W 2018 roku na całym świecie na choroby nowotworowe umarło aż 9,6 miliona osób (wg WHO). Najczęstszymi rodzajami nowotworów są te, które atakują piersi, płuca, jelito grube, prostatę oraz żołądek. Badania pokazują, że tylko od 5-10% chorujących na raka otrzymało go w pakiecie genowym, pozostałe nowotwory to skutek stylu życia i diety. Podobnie jest z pozostałymi chorobami, a kolejnymi z częstych dolegliwości są choroby układu krążenia, cukrzyca, otyłość, miażdżyca, choroby układu pokarmowego, chorobami płuc, osteoporoza, oraz nietolerancje i alergie pokarmowe. Za większość z wymienionych chorób odpowiada sposób odżywiania i styl życia (czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy palimy papierosy, czy mamy pracę w stresujących warunkach, i na ile sobie z tym radzimy, itp.) Nieco inną grupą chorób cywilizacyjnych są choroby psychiczne – czy sposób odżywiania może mieć tu jakiekolwiek znaczenie? Trudno szukać przyczyny tych chorób w złych nawykach żywieniowych, jednakże zdrowa, zbilansowana dieta może pomóc w dbaniu o lepsze samopoczucie.

Choroby cywilizacyjne – nowy cykl

Tu Kokoszka Dziobała – catering wegański i wegetariański – rozpoczyna cykl, w którym przyjrzy się większości chorób cywilizacyjnych i postara się zbadać (w oparciu o dostępne źródła i materiały), w jakim stopniu odpowiednia dieta może zapobiec cukrzycy, nadciśnieniu czy nowotworom. Sprawdzimy, jakie są najnowsze zalecenia dietetyczne i przedstawimy je tu – na blogu. Wpisy z tego cyklu będą pojawiały się co dwa tygodnie na blogu tukokoszka.pl😉
Zapraszamy do zaglądania!

Smacznego!

Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram

Kategorie: Dieta

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *