OLIWKI – FENOMEN NAJZDROWSZEJ KUCHNI ŚWIATA

Czy to dzięki oliwkom kuchnię śródziemnomorską uznaje się za najzdrowszą kuchnię świata? Populacja basenu Morza Śródziemnego, ze względu na właściwości oliwek, codziennie sięga po nie, a do każdego głównego posiłku stosuje oliwę z oliwek (wg śródziemnomorskiej piramidy żywienia). Te bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe produkty wspomagają m.in. profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Sprawdźmy, co jeszcze możemy zyskać, wprowadzając oliwki na stałe do swojego jadłospisu!

właściwości oliwek oliwki babuni

KOLOR MA ZNACZENIE

Oliwki to owoce rosnące na drzewach oliwnych (Olea europea L.), występujących głównie w basenie Morza Śródziemnego (Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania, Maroko) oraz w cieplejszych rejonach klimatu umiarkowanego (np. na Wyspach Kanaryjskich czy w Azji). Przybierają różne kolory, uzależnione od stopnia dojrzałości. Oliwki zielone zbiera się tuż przed dojrzeniem i przed zmianą koloru. Oliwki zmieniające kolor – to takie, które zostały zebrane w trakcie dojrzewania. Natomiast oliwki czarne są całkowicie dojrzałe. Dodatkowo owoce z oliwnych drzew można spożywać w tzw. formie stołowej lub jako olej (oliwę).

EFEKT KOŃCOWY

Oliwki bezpośrednio po zerwaniu posiadają nieprzyjemny, gorzki smak, dlatego zanim trafią na nasze stoły, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce. Najczęściej jest to – znane i lubiane przez nas – kiszenie! Poza niesamowitym smakiem, proces ten nadaje oliwkom wiele zdrowotnych właściwości.

właściwości oliwek

ULUBIEŃCY KOKOSZKI

Na rynku jest wiele kombinacji oliwek: z pestką, bez pestki, z serkiem w środku albo z papryczką. Wyróżniają się różnymi zalewami i dodatkami. Do naszych ulubieńców należą oliwki królewskie w specjalnie przygotowywanej zalewie, nazwaną zalewą babuni. Dzięki niej oliwki nabierają delikatnego posmaku ogórków kiszonych! Od niedawna współpracujemy z dystrybutorem tych niesamowicie mięsistych i wyjątkowo smacznych oliwek – możesz je kupić, jako dodatek do diety 😉

OLIWKI SPRAWIEDLIWE

Drugim produktem oliwek jest oliwa! Bardzo ważnym momencie w procesie jej produkcji jest sam zbiór owoców. To od wyboru odpowiedniego momentu zebrania oliwek z drzew, zależy jakość, smak i zapach oliwy. Intensywny smak oliwy pochodzi od nie do końca dojrzałych owoców, natomiast łagodny i delikatny smak uzyskuje się z oliwek dojrzałych. Sam proces powstawania oliwy jest bardzo ciekawy, ale nie będziemy się tutaj na nim skupiać – zainteresowanych odsyłamy do źródła: https://extenda.pl/produkty-spozywcze/oliwa-z-oliwek/

właściwości oliwek

KORZYŚCI BEZ LIKU – WŁAŚCIWOŚCI OLIWEK

Oliwki – jak wiele kiszonek – to tzw. super food! Warto je podjadać w ramach przekąski, dodawać do posiłków, stosować oliwę. Co niektórzy nawet twierdzą, że wystarczy 7 oliwek dziennie, by cieszyć się dobrym zdrowiem! Kończąc, pragniemy przedstawić 6 powodów, dla których warto jeść oliwki!

  1. Są kiszonkami: to pierwsza i podstawowa wartość dodana do ich obłędnego smaku! Dla szybkiego przypomnienia, kiszonki usprawniają perystaltykę jelit (naturalne probiotyki), przyspieszają metabolizm, ponadto są pełne witamin, wzmacniają organizm i odporność!
  2. To kopalnia antyoksydantów, które zapobiegają chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia.
  3. Z oliwkami szybciej schudniesz – oliwki są niskokaloryczne, pełne błonnika, a do tego nie obciążają znacząco układu trawiennego – gdyż są lekkostrawne. Są odpowiedzialne za powodowanie uczucia sytości, dzięki czemu mamy mniejszy apetyt (nawet na słodycze!).
  4. Koją nerwy! Dzięki fosfolipidom chroni nasz włókna nerwowe, działa przeciwbólowo. Ich regularne spożywanie, to naturalny sposób na migreny!
  5. Zawierają witaminę młodości (witaminę A) oraz wiele innych witamin – przede wszystkim obiecują długowieczność 😊
  6. Dzięki estronom (żeńskie hormony płciowe), nasze oliwki stają się naturalnym afrodyzjakiem!

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *