Szukasz pomysłu na wegańskie śniadanie? Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – w tym zakresie panuje zgodność, zarówno wśród lekarzy, jak i dietetyków. To główne źródło energii do całodziennej aktywności, element zdrowego trybu życia, paliwo dla mózgu. Śniadanie powinno dostarczać organizmowi ok. 20% energii (zapotrzebowanie kaloryczne), przy nawet ok. 30% dziennego zapotrzebowania na niektóre składniki odżywcze (kwas foliowy, witamina A, B). Spożywanie śniadań wpływa na wydajność psychiczną i fizyczną w ciągu dnia, co wpływa na osiągnięcia – u dzieci w szkole, u dorosłych w pracy.
Dlaczego warto jeść śniadanie?
Codzienne spożywanie śniadania wpływa, m.in. na funkcje poznawcze organizmu. Są to: lepsza pamięć krótkoterminowa i epizodyczna, poprawa uczenia się, lepszy nastrój, większa kreatywność i zdolność tworzenia. Co więcej, to także łatwiejsze rozwiązywanie problemów i radzenie sobie z różnymi wyzwaniami i większa koncentracja. Jedzenie śniadania jest wskaźnikiem diety prozdrowotnej, może pozytywnie wpływać na profil metaboliczny krwi, a ponadto, może zmniejszać ryzyko występowania wielu przewlekłych chorób, tj. cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy zespół metaboliczny nawet o kilkanaście procent (Odegaard i in. 2013).
Co jeść, by było zdrowo? Pomysł na wegańskie śniadanie.
Ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam fakt regularnego spożywania śniadania, ale również jego rodzaj. Rozpoczęcie dnia od pizzy lub kebaba może i wydaje się smacznym pomysłem, nie wniesie wiele dobrego do Twojego organizmu. Aby wyciągnąć, jak najwięcej wartości z zjedzonego z samego rana posiłku, warto spełnić pamiętać o kilku zasadach. Posiłek powinien:
- zawierać złożone węglowodany – dobrym pomysłem są takie o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu wolno i równomiernie rozkładana jest energia,
- być bogaty w błonnik
- posiadać proteiny o dobrym profilu aminokwasów
Badania pokazują, że dzieci spożywające zbilansowane śniadanie wykazują się większą wydajnością pracy umysłowej (wypadają lepiej w testach inteligencji) niż te, które spożywają cukry proste.
Wiedząc, jak ważnym elementem dnia jest śniadanie, staramy się przygotowywać nie tylko zbilansowane, ale i smaczne posiłki na rozpoczęcie dnia. Poniżej kilka propozycji, zaczerpniętych z Kokoszkowego menu.
Pomysł na wegańskie śniadanie na słodko
Pudding „Tapioka Mango”
Dzień zaczynamy od prostego, ale smacznego bezglutenowego śniadania-deseru, w którym główne składnikiem jest tapioka. Tapioka jest hipoalergiczna, zawiera lekkostrawne białko i węglowodany – świetnie sprawdzi się u osób, które chcą schudnąć, zrzucić zbędne kilogramy. Posiłek, który proponujemy, jest połączeniem węglowodanów złożonych (tapioka), z węglowodanami prostymi (mango, daktyle). Tapiokę gotujemy na mleku kokosowym, a do zwiększenia ilości białka bogatego w niezbędne aminokwasy, dodajemy naturalną odżywkę białkową z ryżu, grochu i konopi. Aby podkręcić smak, a także wyposażyć posiłek w nieco zdrowych tłuszczów, dodajemy na koniec wiórki kokosowe.
Standardowa porcja w diecie 2000 kcal zawiera: 68 g węglowodanów, 9 g tłuszczów, 28 g białka.
Gryczanka czekoladowo-śliwkowa
Kasza gryczana kojarzy się raczej z daniami obiadowymi niż ze śniadaniem – i to jeszcze na słodko! W naszej wersji z kakao, owocami i daktylami tworzy świetny, przepyszny i pełnowartościowy posiłek śniadaniowy. Co więcej, jest bezglutenowa, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w diecie u osób z celiakią. Oto jego skład: kasza gryczana, daktyle, kakao, śliwki, sezam, jagody oraz białko konopne.
Standardowa porcja w diecie 2000 kcal zawiera: 53 g węglowodanów – baza to te złożone, pochodzące z kaszy, 17 g tłuszczów, 24 g białka.
Więcej inspiracji na śniadania znajdziecie w codziennym menu – catering dietetyczny Tu Kokoszka Dziobała
Pomysł na wegańskie śniadanie, na wytrawnie, słono
Kaszotto z pieczonymi warzywami i ciecierzycą
W tym śniadaniu po raz kolejny stawiamy na złożone, dobre węglowodany – kaszę jaglaną. Kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Posiada właściwości zasadotwórcze, ponadto zmniejsza stany zapalne błon śluzowych i wysusza nadmiar wydzieliny. A także jest bezglutenowa. Do ugotowanej kaszy dodajemy ulubione upieczone warzywa, odpowiednio przyprawione ziołami. U nas są to, np.: czerwona cebula, marchew, burak, ciecierzyca. Z ziół proponujemy majeranek, tymianek, kolendrę, bazylię. Na koniec warto dodać odrobinę dobrej jakości oleju, co by witaminy wchłaniały się lepiej.
Standardowa porcja w diecie 2000 kcal zawiera: 88 g węglowodanów, 8 g tłuszczów, 23 g białka.
Wegański omlet z warzywami z makaronem raw
Bez jajek też można zrobić omlet! To bardzo pożywne i mega smaczne śniadanie. Nasz omlet powstaje z mąki z ciecierzycy, siemienia lnianego i odrobiny oleju. Jako farsz możesz dodać ulubione warzywa i przyprawy. Nie zapomnij o dodatku świeżych warzyw – nasza propozycja to makaron raw z cukinii i rzepy, ze szpinakiem, pomidorami i rzymską sałatą.
Standardowa porcja w diecie 2000 kcal zawiera: 51 g węglowodanów, 15 g tłuszczów, 24 g białka.
Jak działa wybór śniadań w cateringu Kokoszki? Pomysł na wegańskie śniadanie z dostawą
Catering dietetyczny Tu Kokoszka Dziobała wie, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. Staramy się, aby serwowane przez nas posiłki były nie tylko zdrowe, smaczne i zbilansowane, ale i możliwie, jak najbardziej dopasowane do indywidualnych preferencji Klienta. W tym celu stworzyliśmy możliwość wyboru rodzaju śniadania, dzięki czemu to Ty decydujesz, czy rozpoczynasz dzień na słodko czy wytrawnie. Podczas składania zamówienia możesz wybrać rodzaj śniadania na cały okres trwania diety. Jeśli jednak masz ochotę na śniadania naprzemiennie, daj nam znać, a wprowadzimy zmiany!
Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla osób chcących jeść zdrowe i zbilansowane posiłki bez konieczności poświęcania na nie wielu godzin. Jeśli jeszcze nie dziobałeś z nami, zacznij, bo będziesz żałował 🙂
Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/
Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!
TuKokoszka Dziobała
Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram
0 komentarzy