Ketchup z cukinii – najlepszy przepis

Ketchup z cukinii to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego ketchupu. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, a smak? Niesamowity! Świetnie nadaje się, jako dodatek do kanapek, grzanek, sosów – można go wykorzystywać zupełnie tak, jak tradycyjny ketchup.
Pierwszy ketchup został stworzony przez Chińczyków, jako zaprawa stosowana do przyprawiania ryb. Samo słowo ketchup pochodzi od chińskiego słowa oznaczającego zaprawę do ryb. Inspiracją ketchupu była zupa polinezyjska, której głównymi składnikami były fasola, cebula, zioła i…. sardynki.

Ketchup dociera do Europy i USA

Kiedy receptura dotarła do Europy i USA, dostosowano ją pod aktualne przyzwyczajenia smakowe – tak powstał znany ketchup Heinz. Obecnie ketchup kojarzy się przede wszystkim z sosem pomidorowym, jednakże może oznaczać również sos na bazie orzechów czy grzybów. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się ketchupy z marchwi, cukinii, dyni czy buraka. My podzielimy się z Wami naszym ulubionym przepisem na ketchup z cukinii.

Ketchup z cukinii – składniki

  • 2 ząbki posiekanego czosnku,
  • 300 g cebuli,
  • 800-900 g cukinii, pokrojonej na kawałki (najlepiej nie brać przerośniętej cukinii) żółta lub zielona,
  • 80 g octu jabłkowego,
  • 100 g musu z daktyla/ można zamienić na starte, słodkie jabłka,
  • 180 g koncentratu pomidorowego,
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej, mielonej,
  • 1 łyżeczka soli,
  • ½ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego,
  • szczypta oregano,
  • można też zrobić wersję z upieczoną papryką czerwoną, którą obieramy ze skórki pokrojoną w kostkę (w smaku będzie trochę przypominać ajvar)

Przygotowanie – jak zrobić ketchup z cukinii?

Cukinię dokładnie umyj, odetnij krańce i obierz. Zwróć uwagę na to, czy nie jest gorzka. Jeśli korzystasz z bardziej wyrośniętej cukinii, zadbaj o to, by usunąć nasiona. Następnie zetrzyj cukinię na tarce z dużymi oczkami lub w maszynce i przełóż do miski. Kolejnym krokiem jest obranie cebuli i starcie jej na tarce – możesz też ją drobno pokroić. Startą cebulę dodaj do cukinii, zasyp solą i wymieszaj. Przykryj i wstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Dobrym pomysłem jest także pozostawienie tak przygotowanych warzyw przez całą noc. Po tym wyjęciu z lodówki, przełóż do garnka, po czym dodaj zblendowanego daktyla lub starte jabłka i zagotuj. Na małym ogniu gotuj przez około 30- 40 minut, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Dodaj ocet, przyprawy, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze ok. 10 minut. Na koniec dodaj koncentrat pomidorowy i gotuj przez kolejne 10 minut. Tak przygotowany ketchup, zmiksuj blenderem.

Gorący ketchup nakładaj do wyparzonych słoiczków, zakręć i odstaw do góry dnem. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia, po czym przechowuj w chłodnym miejscu. Smacznego!

Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram

Podobne wpisy

Dieta

Dieta FODMAP – dieta na jelito drażliwe, zasady i lista

Dieta FODMAP to sposób żywienia, który ma ograniczyć lub wyeliminować produkty nasilające nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Dietetycy nazywają ją dietą low FODMAP albo dietą o małej zawartości FODMAP. Co ważne, nie jest to dieta, którą można stosować przez całe życie. Ze względu na eliminację dużej ilości produktów, naukowcy

Więcej »
Aktualności

4 ciekawe fakty o jedzeniu i o ratowaniu planety

To my, catering roślinny i z okazji #DzieńZiemi nasmarowaliśmy kilka słów o jedzeniu! Zdecydowaliśmy się rozpocząć działalność, bo wiemy, ile dobra niesie za sobą ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Chcieliśmy i chcemy dzielić się tym z innymi. Chcemy dzielić się tym z Wami! Tak się potoczyło, że jesteśmy już na rynku

Więcej »