Czy picie wody jest zdrowe?

Woda to główny składnik naszego ciała, średnio aż ok. 60% organizmu człowieka składa się z wody. Z wody w 99% składa się ludzki pot, w 97% soki żołądkowe, żółć niezbędna do oczyszczania organizmu z toksyn to 86% wody, a mózg to w 83% też woda. A więc woda niezbędna jest, m.in. do produkcji żółci w wątrobie, do utrzymania odpowiedniej objętości krwi, do nawodnienia komórek i tkanek, do usuwania toksyn, itp.
To tylko niektóre z elementów naszego ciała, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wody. Okazuje się, że to wcale nie są przelewki, pić trzeba, nawet, jeśli 100% tych, którzy wodę pili, umarło. W związku z tym, że woda to podstawowy budulec człowieka, ważne jest, by nie doprowadzić do odwodnienia. Stan ten oznacza, że komórki nie otrzymują potrzebującej ilości wody (oraz elektrolitów) do niezbędnych procesów zachodzących w organizmie. A jak się objawia?

Odwodnienie objawy

W odwodnieniu możemy wyróżnić trzy fazy, w zależności od stopnia niedoboru wody. W lekkim stanie (początkowym) objawami odwodnienia mogą być wzmożone pragnienie i suchość w ustach – zwyczajnie czujemy, że chce nam się pić. Ponadto mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, brak apetytu, senność, zmęczenie, rzadkie oddawanie moczu, a nawet wzdęty brzuch. Gdy nie zaspokoi się potrzeb organizmu na wodę, przechodzimy w tryb „oszczędny”, stan umiarkowany. Pojawia się wówczas sucha, pozbawiona elastyczności skóra (zwłaszcza okolice pach i pachwin), ze względu na ograniczone pocenie. Co więcej, występuje przyspieszona akcja serca, wysoka temperatura oraz zmniejszone napięcie gałek ocznych. Przy wystąpieniu długotrwałego stanu odwodnienia, może dojść do utraty przytomności, a ubytek wody powyżej 15% może prowadzić do śmierci! W ostrym stanie odwodnienia pojawia się spadek ciśnienia krwi, szybki oddech, drgawki, a także utrudnione zostaje mówienie ze względu na obrzęk języka.

Przyczyny odwodnienia

Do odwodnienia może dojść z różnych powodów, oto niektóre z nich:stany chorobowe, np. choroby nerek, cukrzyca, krwotoki, wymioty czy biegunka,niedożywienie – za mało przyjmowanej wody (powinno się pić min. 6-8 szklanek dziennie, ok. 30 ml/kg masy ciała),za duże spożycie płynów odwadniających/moczopędnych oraz soli,nadmierne pocenie podczas upałów, wysiłkuprzyjmowanie leków farmakologicznych.

Jak pić wodę, aby nawodnić organizm?

Wskazań co do tego, w jaki sposób pić wodę w ciągu dnia, jest wiele. Jedno jednak jest wspólne, większość specjalistów zaleca, aby picie rozpocząć tuż po wstaniu z łóżka. Tombak dodatkowo proponuje przed wypiciem pierwszej szklanki, przepłukanie ust. Ma to pozbyć się osadu, który podczas snu i w wyniku usuwania toksyn, pojawił się na języku. Po wypłukaniu jamy ustnej, proponuje się wypić jedną lub półtorej szklanki wody z roztopionego lodu (Tombak, 2003) lub szklankę wody ciepłej (Moritz, 2012). Pierwsza szklanka pomaga nerkom rozpuścić i usunąć mocz nagromadzony podczas snu, porusza do pracy wątrobę, zachęcając do produkcji żółci, a także mobilizuje jelita. Druga szklanka może być z sokiem z cytryny i z miodem (nie dla wegan). Miód pomaga leczyć ranki i skaleczenia jelit, a także rozkłada nadmiar śluzu w żołądku i jelitach.

Tombak (2003) poleca z rana pić wodę zimną, zwłaszcza osobom, które mają problem z zaparciami, natomiast Moritz (2012) zwraca uwagę na to, że ciepła woda wymaga mniejszej ilości energii od organizmu na jej ogrzanie. Wodę powinno się pić małymi łykami zawsze wtedy, gdy czujesz, że potrzebujesz, ale dość regularnie w ciągu całego dnia. Gwałtowne wypicie dużej ilości wody, może zaburzyć funkcjonowanie organizmu, a nawet zakończyć się śmiercią!

Spójne są również zasady co do picia podczas posiłków – zdecydowanie nie zaleca się tego robić. Popijanie pożywienia prowadzi do rozcieńczenia soków trawiennych, co zaburzenia trawienie. Nawyk popijania może prowadzić do powstawania gazów, wzdęć, zaparć i owrzodzeń w jelitach. Wobec powyższego, możesz pić 15-30 minut przed posiłkiem, natomiast uzupełnianie płynów po posiłku nie powinno odbyć się wcześniej niż po 30 minutach (Lewko, 2016) lub godzinie (Tombak, 2003), a nawet dwóch (Moritz, 2012). W razie odczuwania suchości w ustach, można je przepłukać.

Ostatnią szklankę powinno się wypijać tuż przed pójściem spać – Lewko (2016) twierdzi, że zapobiega to atakom serca. 

Po co pić wodę w odpowiedniej ilości?

Odpowiednia ilość wypijanej wody to: 

  • możliwość wyregulowania sobie ciśnienia krwi w stosunkowo krótkim czasie,
  • regulacja wagi – schudniesz, jeśli masz nadwagę, utyjesz, jeśli masz niedowagę,
  • zdrowa, promienna i elastyczna skóra,
  • regularne i łatwiejsze wypróżnianie, lepsza praca układu trawiennego, więcej energii i mniejsze zmęczenie,
  • większa wytrzymałość i sprawność fizyczna,
  • ochrona przed wieloma dolegliwościami, np. zaparciami, chorobami serca, nerek, itp. 
  • I wiele wiele więcej! 

Jaką wodę pić? 

Picie wody mineralnej

Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko ilość, ale i jakość wody, jaką dostarczamy każdego dnia do organizmu. Wciąż popularne jest sięganie po wody mineralne w butelkach – najczęściej plastikowych. Woda mineralna w swoim składzie może posiadać różne sole i domieszki, których nie jesteśmy w stanie przyswoić. Część z nich wydalamy, jednak niektóre mogą się gromadzić, np. w stawach. Tombak (2013) zaleca robienie przerw w piciu wody mineralnej. 

Drugi problem z wodą mineralną jest taki, że najczęściej kupujemy ją w plastikowej butelce. Picie z niej może być nawet toksyczne ze względu na uwalniane toksyny, np. pod wpływem ciepła. Woda w butelce plastikowej pozostawiona na słońcu może być zanieczyszczona mikroplastikiem. W 2012 roku FDA wprowadziła zakaz wykorzystywania bisfenolu-A oraz BPA w opakowaniach produktów dla niemowląt. Niektórzy z producentów wody w plastikowych butelkach także go wyeliminowały. Mimo wszystko nadal mogą wystąpić toksyczne substancje chemiczne. Niefajnie, zwłaszcza, że BPA może powodować: nienaturalne przybieranie na wadze, insulinooporność, raka prostaty i piersi, problemy neurologiczne, nienormalną aktywność dopaminy, deficyty uwagi, i tak dalej…

Woda z kranu

Z kolei woda, która trafia do naszych kranów, może zawierać domieszki promieniotwórcze i sole nierozpuszczalne w naszych organizmach (Tombak, 2013) – widoczne w osadzie, który zbiera się w czajniku, w którym gotujemy wodę. Obecnie panuje przekonanie, że woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia. W wodociągach przeprowadzana jest ciągła kontrola jakości wody. Zanim zostanie dopuszczona do użytku musi spełnić szereg wymagań. Tu warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma także stan rur, przez które woda płynie bezpośrednio do naszych domów. Niekiedy może się okazać, że pomimo spełnionych norm w wodociągach, niepożądane substancje trafiają właśnie z rur (np. rdza).

Woda wodociągowa może zawierać również chlor, wykorzystywany do uzdatniania wody w oczyszczalniach. Za pomocą witaminy C lub gotowania można pozbyć się chloru z wody, a dzięki granulkom tlenku magnezu można ją oczyścić i sprawić, że dużo skuteczniej nawodni nasze ciało. 

Woda destylowana

Woda destylowana to woda zdemineralizowana, czyli pozbawiona wszelkich substancji – zarówno korzystnych dla zdrowia, jak i tych szkodliwych (np. metali ciężkich). Różni się od zwykłej wody smakiem i składem. Woda destylowana ma wysoką kwasowość, a jej częste picie może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Niektórzy uważają także, że spożywanie jej w dużych ilościach może wyczyścić organizm z niezbędnych mikroelementów. Inni twierdzą (Moritz, 2012), że woda po destylacji świetnie nawadnia komórki ciała, ale jest także pozbawiona życia (prawdopodobnie przez brak minerałów). Moritz twierdzi, że dodanie kilku ziarenek (3-4) ryżu basmati do 3,8 litra destylowanej wody przywróci utracone witaminy i minerały. Podobnie można zadziałać z odrobiną soli morskiej. 

Woda filtrowana 

Wodę filtrowaną myli się czasami z wodą destylowaną, jednakże zupełnie nie potrzebnie. Woda filtrowana nie jest zdemineralizowana. Za pomocą filtra usunięty jest z niej nadmiar soli wapnia odpowiedzialny za powstawanie kamienia. Taką wodę warto pić ze względu na obecność niezbędnych minerałów i zmniejszenie występowania substancji szkodliwych (np. tych soli wapnia). 

Woda jonizowana, woda alkaliczna

W trakcie procesu elektrolizy powstaje woda o odczynie zasadowym (alkalicznym) lub zasadowym. Kwaśna woda jonizowana stosowana jest wyłącznie do użytku zewnętrznego – wspiera leczenie problemów skórnych. Woda alkaliczna (zasadowa) stosowana jest do nawadniania, wspiera oczyszczanie się organizmu. Posiada właściwości przeciwutleniające. Wodę jonizowaną można stworzyć za pomocą odpowiednich urządzeń – jonizatorów.

Woda strukturowana 

Według Tombaka (2003) najlepiej przyswajaną wodą przez organizm człowieka jest woda strukturowana. Taką wodę znajdziemy w warzywach i owocach, ale możemy ją pozyskać także z lodu. Dzięki piciu wody z roztopionego lodu mamy opóźnić procesy starzenia. Jak ją przygotować? Wystarczy zamrozić mrozić wodę przez 2-3 godziny w zamrażalce, po czym roztapiać i pić.

Picie wody z cytryną

Odpowiednio przygotowaną wodę warto wzbogacić o sok z cytryny. Dzięki piciu wody z cytryną na czczo pobudzimy do pracy wątrobę, nerki oraz jelita. Woda z cytryną upiększy nam skórę, a nawet opóźni proces starzenia (ma właściwości antyoksydacyjne). 

Czy wiesz już jak pić wodę?

Regularne uzupełnianie płynów to bardzo ważna sprawa! Bez względu na to, czy zdecydujesz się pić wodę kranówkę czy będziesz ją jonizować, pamiętaj o tym, by pić regularnie. Nawodniony organizm to zdrowy organizm.

Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram

Kategorie: Dieta

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *