Badania pokazują, że ludzki organizm jest idealnie przystosowany do głodu, wszak nasi przodkowie nierzadko zmagali się z brakiem pożywienia. Dziś niewielu z nas pamięta, czym jest głód ani głodówka lecznicza, nieustanne jedzenie stało się niejako elementem naszej kultury i rozrywki, a coraz rzadziej pełni swą pierwotną rolę – zaspokajanie głodu i potrzeb odżywczych organizmu. Jemy, bo coś ładnie pachnie i smakuje, jemy, bo inni jedzą, jemy, bo przecież święta są od tego, by jeść… A o przerwie na to, by organizm miał przestrzeń, by nasze pożywienie strawić, zapominamy.

Głodówki w historii – niech pożywienie będzie lekarstwem

Dobrowolne, kontrolowane głodowanie (poszczenie) nie jest ideą nową. Ograniczenie przyjmowania pokarmu to element Wielkiego Postu (chrześcijaństwo), Jom Kippur (judaizm) czy Saum (ramadan u muzułmanów). To także starożytna metoda lecznica stosowana choćby przez Hipokratesa, który uznawał, że ludzki organizm ma zdolność samoleczenia, a najskuteczniejszym lekarstwem wspomagającym ten proces jest pożywienie. Dodatkowo, stosujący głodówki tybetańscy medycy, głodówkę leczniczą uznawali za sposób na przywracanie równowagi energetycznej – jej zaburzenie to przyczyna choroby.

W starożytności, a później i w średniowieczu zauważono, że ograniczenie spożywania pokarmów ma ogromny wpływ na oczyszczanie i samoleczenie. Kontrolowane głodówki mogą przyczynić się także do uniknięcia wielu poważnych chorób cywilizacyjnych. I choć wielu lekarzy obserwowało pozytywny wpływ głodówek na ludzki organizm, rozwój nauk ścisłych doprowadził do uznania tej metody za szkodliwą i wyniszczającą. Co na ten temat mówią aktualne badania? Czy stosowanie postów jest dla każdego? Jakie są rodzaje postów? Skorzystaj z poniższego menu, by jak najszybciej poznać odpowiedzi na dręczące Cię pytania 😊

  • Jak organizm reaguje na głód? Co dzieje się po ostatnim posiłku?
  • Jakie są korzyści, zagrożenia, wskazania i przeciwwskazania głodówki leczniczej?
  • Rodzaje postów leczniczych – wspominamy o kilku najgłośniejszych!

„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”

CZY GŁODU NALEŻY SIĘ BAĆ? GŁODÓWKA LECZNICZA I POST – ZALECENIA

Pomimo fatalnych skutków długotrwałego głodowania, krótkotrwałe przerwy pomiędzy dostarczaniem sobie pożywienia nie są szkodliwe. Wręcz przeciwnie – są zdecydowanie wskazane – zwłaszcza przeprowadzane regularnie. Regularne i krótkotrwałe głodówki to, m.in. ustabilizowany poziom cukru we krwi, podkręcony metabolizm i lepsze trawienie, uruchamianie procesów naprawczych oraz pozbywanie się toksyn, regeneracja, wyższa odporność.
Aby głodówki (lub – posty) były skuteczne, należy przeprowadzać je w sposób mądry i przemyślany. Warto wybrać sposób dopasowany do siebie, by te okresy nie były torturami (wówczas to nie ma sensu), a czasem na regenerację ciała, ale i ducha.

Wskazania

Wskazań do stosowania postu jest wiele – krytycy mówią, że posty promuje się jako cudowny lek na każdą chorobę. I choć niechętnie przyznajemy krytykom część racji, jest wiele prawdy w tym określeniu. Jest tak dlatego, że wiele z tych chorób jest wywołanych właśnie nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i pochodzą z pożywienia. Oto przykładowe stany chorobowe, będące wskazaniem do stosowania tego, czym jest głodówka lecznicza:

  • Różnego rodzaju alergie,
  • Choroby tarczycy (z wyłączeniem nadczynności),
  • Problemy ze stawami (inne choroby autoimmunologiczne) osteoporoza,
  • Cukrzyca typu 2, zaburzenia metabolizmu,
  • Infekcje skórne, trądzik,
  • Otyłość i związane z nią przypadłości (nadciśnienie, wysoki cholesterol),
  • Choroby cywilizacyjne,
  • Zaburzenia związane z trawieniem, choroby jelit.

Przeciwwskazania

By uargumentować jedynie część racji krytyków, musimy wspomnieć o tym, że poszczenie nie jest dla każdego. Są zdecydowane przeciwwskazania stosowania postów i głodówek. Oto one:

  • Cukrzyca typu 1,
  • Przyjmowanie leków immunologicznych,
  • Niewydolność narządów,
  • Dna moczanowa,
  • Problemy z sercem,
  • Choroba nowotworowa,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Ciąża i okres karmienia,
  • Okres dojrzewania (postów nie przeprowadza się u dzieci!),
  • Transplantacja narządów,
  • Depresja, lęki, wysoki stres,
  • Niedowagą,
  • Zaburzenia odżywiania.

Poniżej przedstawimy Wam kilka rodzajów postów, więcej o każdym z osobna w oddzielnych artykułach. W miarę pojawiania się artykułów na temat każdego z wymienionych, będziemy je tutaj podlinkowywać.

RODZAJE POSTÓW LECZNICZYCH

Post wodny

Najtrudniejsza i wymagająca wiele samozaparcia głodówka lecznicza. Podczas jej trwania nie jemy nic oraz pijemy wyłącznie wodę (dopuszczalne są także napary ziołowe). Tego typu post nie powinien trwać zbyt długo ze względu na ryzyko wystąpienia skutków opisywanych wyżej. W warunkach domowych post nie powinien trwać dłużej niż te wspomniane 72 godziny. Minimalny okres to 24 godziny. Wymaga przygotowania i odpowiedniego wyprowadzenia z postu. Powrót do spożywania pełnowartościowych produktów powinien trwać tyle samo, co głodówka lecznicza. Podczas tego okresu należy stopniowo przyzwyczajać organizm do trawienia.

Post sokowy

Warto o nich wspomnieć, bo to dużo łatwiejsza forma poszczenia, jednakże wykazuje mniej korzyści dla zdrowia. Polega na piciu wyłącznie soków – z owoców i warzyw. O ile picie soków warzywnych może przynieść wiele dobrego, o tyle soki owocowe – ze względu na wysoką zawartość cukru (fruktozy) – już niekoniecznie, gdyż zagrażają, m.in. wątrobie.

Post warzywno-owocowy (post Daniela)

Opiera się głównie na świeżych, gotowanych lub pieczonych warzywach oraz pojedynczych owocach (jabłko, cytryna, grejpfrut), nacechowanych niskim indeksem glikemicznym, niskoskrobiowych, niskokalorycznych. W ciągu dnia spożywa się ok. 600 – 800 kcal, dzięki czemu organizm ma szansę uruchomić wewnętrzne odżywianie. Maksymalny czas trwania postu to 6 tygodni. Bezwzględnie nie należy w tym czasie spożywać zbóż, orzechów, ziemniaków, warzyw strączkowych, chleba, mleka, oleju, mięsa ani słodkich owoców. Produkty te są zbyt odżywcze, hamują spadek masy ciała, co oznacza zahamowanie procesów spalania własnych złogów tłuszczu i zwyrodniałych tkanek. Nie należy pić mocnej herbaty, kawy ani alkoholu.

Ta „głodówka lecznicza” jest przez nas uznana za najbardziej skuteczną i bezpieczną formą oczyszczania. Nasz catering oferuje dietę opartą o zalecenia oryginalnej wersji postu. Szczegóły tutaj: https://tukokoszka.pl/diety/post-warzywno-owocowy/

post oczyszczający głodówka lecznicza

Posty okresowe

Dieta przemienna lub 50/50 – polega na ograniczeniu spożycia regularnie przyjmowanej liczby kalorii do 20-25% co drugi dzień. Jednego dnia je się normalnie, a następnego do 25% mniej. I tak na okrągło.

Dieta 5:2 – polega na spożywaniu przez 5 dni normalnej, zalecanej liczby kalorii, a w wybrane 2 dni ograniczeniu jej do 500 kcal dla kobiet i 600 kcal dla mężczyzn – dni postne nie powinny występować dzień po dniu. Poleca się w te dni jeść dużo warzyw (zwłaszcza zielonych i niskokalorycznych).

Post okresowy – słynne okno żywieniowe. Post, polegający na określeniu zakresu godzin (zazwyczaj 8 godzin, ale może to być od 4 do 12), kiedy możemy jeść, w pozostałe godziny nie jemy nic. Np. Pierwszy posiłek jest o 12, a ostatni o 20. Godziny można rozkładać dowolnie – najważniejsze jest zachowanie stałej przerwy w niejedzeniu. Stosunek 8:16 (8 godzin na jedzenie, 16 na post) wg badań jest najskuteczniejszą formą tego postu – pomaga zmniejszyć masę ciała nie zjadając mięśni 😊 Podczas okna żywieniowego powinno się spożywać posiłki bogate w błonnik, wysokiej jakości, o niskim indeksie glikemicznym – by zamiast cukru (węglowodanów) spalać tłuszcz. Chociaż przeprowadzanie postów i głodówek nie jest częstą praktyką leczniczą w dzisiejszym świecie, jest wiele badań potwierdzających ich skuteczność. Opowiemy o nich przy okazji omawiania poszczególnych rodzajów w osobnych artykułach.

ZWYCIĘZCA JEST TYLKO JEDEN

Naszym faworytem jest niezmiennie post warzywno-owocowy, dlatego z pełną odpowiedzialnością możemy polecić jego stosowanie. Warto jednak nie rozpoczynać postu bez uprzedniego przygotowania i konsultacji z jakimś specjalistą lub dietetykiem – pomimo wielu korzyści, poszczenie to nie zabawa i należy podejść do tego z rozsądkiem! Jeśli potrzebujecie takowego wsparcia, nasz dietetyk chętnie go Wam udzieli – wystarczy napisać do nas maila lub na Facebooku 😊 To nic nie kosztuje!

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *