Catering wegański to dieta zakładająca wykluczenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Będą to nie tylko mięso, jaja czy nabiał, ale także miód. Weganizm często wychodzi poza samą dietę i jest swego rodzaju stylem życia, gdzie troska o życie i dobro zwierząt jest wysoko w hierarchii wartości. Ludzie decydują się na weganizm z różnych powodów: ekologicznych, etycznych czy zdrowotnych.

Dla nas duże znaczenie ma przede wszystkim zdrowotny wymiar weganizmu, dlatego na tym skupimy się w dzisiejszych rozważaniach.

Catering wegański bezglutenowy

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Wielu badaczy stara się odpowiedzieć na to pytanie, krążąc wokół zarzutów o odpowiednią ilość białka, żelaza czy wapnia.

Na niedobory z pewnością mogą liczyć weganie, którzy podczas tradycyjnego obiadu rodzinnego jedzą same ziemniaki z surówką. Wyrzucając mięso czy nabiał z posiłków, jednocześnie nie dodając nic w zamian, dołączymy do grona porzucających weganizm wegan, skarżących się na swoje zdrowie, szybciej niż nam się może wydawać. Ale tak być nie musi.

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska dostarcza prawie wszystkich składników odżywczych, których potrzebujemy. Jedyną suplementację, jaką warto rozważyć to witamina B12. To witamina występująca wyłącznie w produktach zwierzęcego pochodzenia, a jest odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego, niezbędna w produkcji erytrocytów, wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia czy anemii.

D3 też można dodać, ale to już bez względu na dietę – ogromna liczba ludzi cierpi na niedobory witaminy słońca…. Bo u nas wciąż go za mało.

Na koniec warto zaznaczyć, że dobrze zbilansowana dieta wegańska korzystnie wpływa na stan zdrowia. WHO podaje, że taka dieta zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory i choroby cywilizacyjne (cukrzyca, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, itp.).

Czy dieta wegańska jest uboga w białko?

Dieta wegańska nie jest uboga w białko i potwierdzają to badania naukowe. Warzywa strączkowe, kasze, orzechy, nasiona to tylko niektóre z jego źródeł. Warto zaznaczyć, że poszczególne produkty mogą mieć białko niepełnowartościowe, tzn. nie składające się ze wszystkich aminokwasów. Wystarczy jednak połączyć różne produkty ze sobą, by taki pełnowartościowy posiłek uzyskać.

Catering wegański

Czy wegańska dieta prowadzi do niedoboru żelaza i wapnia?

Temat żelaza bywa dość kontrowersyjny, z tego względu, że żelazo pochodzenia roślinnego występuje w innej formie. Kojarzycie ten podział na żelazo niehemowe i hemowe? Ano właśnie. Roślinne żelazo (niehemowe) przyswaja się trochę gorzej niż to pochodzenia zwierzęcego, a to oznacza tylko tyle, że weganin musi zjeść więcej czegoś z żelazem, by zapewnić sobie jego odpowiedni poziom. Żelazo znajduje się w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach oraz w produktach pełnoziarnistych. Bogate w żelazo rośliny warto zajadać tymi, które mają dużo witaminy C, dzięki czemu przyswajanie tego pierwiastka będzie skuteczniejsze.

Jeśli chodzi o wapń, z tym też nie powinno być problemu. Mamy dostęp do ogromnej ilości produktów roślinnych bogatych w ten minerał. Są to między innymi fasola, orzechy, ziarna, suszone owoce, zielone warzywa, itp.

Jak odpowiednio zbilansować swoją dietę wegańską?

Różnorodne i pełnowartościowe posiłki wymagają odrobiny wysiłku i kreatywności. Warto wcześniej zaplanować jadłospis, by wystarczająco napchać posiłki zdrowymi i potrzebnymi produktami.

Możesz też skorzystać z cateringu wegańskiego, gdzie to dietetyk komponuje menu, a doświadczeni kucharze gotują. Jedzenie odbierasz codziennie spod swoich drzwi, nie martwiąc się o kalorie czy różnorodność.

Jaka jest dieta wegańska od Tu Kokoszka Dziobała?

Nasza pudełkowa dieta wegańska to opcja, w której dodatkowo wykluczamy gluten, soję oraz cukier.

Zdecydowaliśmy się wykluczyć gluten oraz soję, gdyż są to składniki wysoko uczulające. Wiele osób ma nietolerancje oraz alergie pokarmowe i czuje się lepiej, gdy ogranicza lub całkowicie eliminuje te alergeny ze swojej diety. W naszych zasobach jest jednak dostępna opcja z glutenem i soją, dla osób, które nie muszą z tych produktów rezygnować – Wegańska Rock&Roll.

Sporo produktów na rynku zawiera białą mąkę, cukier, kiepskiej jakości tłuszcze i soje, jako zapychacze produktów lub zagęszczacze. Dlatego też stworzyliśmy catering, gdzie stawiamy na wysoką jakość posiłków, by każdemu jadło i żyło się lepiej.

Dietę nazwaliśmy „Pełnowartościową„, gdyż posiada wszystkie niezbędne witaminy i minerały, które tylko można wyciągnąć z roślin, a także zawiera odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczu, białka i błonnika. Nacisk kładziemy na różnorodność, smak i właściwości zdrowotne posiłków.

Dieta nie zawiera ,,śmieciowych” przetworzonych i modnych, produktów, które są często uzupełnieniem gotowych zamienników mięsa lub nabiału. 

Smacznego!

Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/

Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!

TuKokoszka Dziobała

Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *