W dzisiejszym menu na słodkie śniadanie zaserwowaliśmy ciasto marchewkowe z okazji Dnia Ciasta Marchewkowego.
To ciasto ma wielu ulubieńców, bo jest proste, dosyć szybkie w przygotowaniu i zawsze się udaje! Dlatego też chcemy się z Wami podzielić naszym najlepszym przepisem na marchewkowe ciasto. Zapraszamy!
Ciasto marchewkowe – składniki
- 250 g marchewki startej,
- 250 g mąki bezglutenowej,
- Imbir (łyżeczka),
- Łyżeczka cynamonu,
- Szczypta zmielonego goździka,
- 2 szczypty gałki muszkatołowej,
- 1 ½ łyżeczki sody,
- Garść ulubionych owoców suszonych i kilka orzechów posiekanych (włoskie, migdały lub laskowe),
- Siemię lniane (wegetarianie mogą dodać jajko) – zmielone 3 łyżki z dodatkiem 170 ml wody,
- Odrobina soli,
- 200 ml oleju roślinnego,
- 150-200 g musu z daktyla lub zamiennik cukru erytrol, ksylitol lub agawa – pamiętaj, że marchew będzie słodziutka, ale są przyprawy korzenne, które pozbawią ciasto słodkości,
- Szczypta kardamonu (opcjonalnie)
Krem do ciasta marchewkowego – składniki:
Teraz zajmiemy się kremem, którym smaruje się ciasto z wierzchu lub dodatkowo przekłada warstwy, można przygotować z nerkowców lub śmietanki kremowej kokosowej.
Opcja 1: Krem z nerkowców:
- 150 g nerkowca namoczonych na noc,
- 120 ml mleka roślinnego lub wody,
- 3 łyżki czegoś do słodzenia,
- 3 łyżeczki soku z cytryny
Opcja 2: Krem ze śmietanki kokosowej:
- 400 ml śmietanki kokosowej (mocno schłodzona, min. 24 h),
- Ksylitol zmielony na puder (indywidualnie, aby było tak słodko, jak lubicie)
Jak zrobić ciasto marchewkowe 🍰?
Nastaw piekarnik na 180 stopni. Niech się nagrzewa, a w międzyczasie przygotuj ciasto. Zetrzyj marchew na grubych oczkach. Namocz siemię lniane i mieszaj dokładnie, następnie odstaw na chwilę, aby powstał glutek. Wymieszaj suche składniki, oddzielnie połącz olej, zamiennik cukru oraz siemię lniane. Kolejno połącz suche składniki z mokrymi, dokładnie mieszając. Na koniec dodaj marchew, owoce i orzechy. Przelej masę do brytfanki wyłożonej papierem i piecz ok. 40 minut. Podgladaj ciasto i sprawdzaj, bo jeśli piekarnik był bardzo dobrze rozgrzany, ciasto może upiec się szybciej.
Podczas pieczenia, przygotuj krem.
Jeśli zdecydowałeś/łaś się na krem z nerkowców, wrzuć do kielicha blendera namoczone wcześniej orzechy, dodaj napój roślinny lub wodę oraz sok z cytryny. Wszystkie składniki zblenduj na gładko i odstaw do lodówki do schłodzenia.
Jeśli wolisz przygotować krem ze śmietanki kokosowej, za pomocą miksera ubij stopniowo masę, łącząc śmietankę z ksylitolem w formie pudru.
Krem nakładaj na wystygnięte ciasto. Możesz nim posmarować sam wierzch lub przełożyć dodatkowo środek ciasta – to jest opcja dla odważnych 😁
Smacznego!
Zamów online catering wegański i wegetariański: https://tukokoszka.pl/zamowienie/#/
Stosujcie mądrze! Pysznego dnia!
TuKokoszka Dziobała
Wegański Catering | TuKokoszka Dziobała Facebook | TuKokoszka Dziobała Instagram
1 komentarz
Kasia · 29 lutego 2024 o 06:17
Dzień dobry. Właśnie robię ciasto z przepisu, nie dodałam jeszcze owoców i orzechów, a już ciężko mówić tu o przelaniu go do foremki. Jest jedną wielką kluchą 🙁 tak jakby lniany „glutek” związał je za mocno, ale to też pewnie zależy od użytej mąki bezglutenowej. Ja użyłam mixu do wypieku chleba (używam go do ciast) ze Schara (Schar mix B ), czyli bazą jest skrobia kukurydziana i mąki ryżowe (biała i pełna), ale też psyllium i włókno bambusowe i pewnie to dodatkowo zlepia. No i pewnie zbyt higroskopijne te mąki. Jakiej mąki najlepiej użyć do wypieku tego ciasta? Chcialam wymieszać owsianą bezglutenową z sorgo pół na pół, nie wiem co mnie tknęło do tej mieszanki przy tak ciężkim cieście.